Ako prebieha vykurovanie nízkoenergetického domu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Bez názvu
Foto: MôjDom

V dome s ľahkou tepelnou izoláciou, v ktorom je použitá len tepelnoizolačná konštrukcia, zostáva akékoľvek teplo, ktoré v dome vyrobíme, v priestore. Ak by sme tu zakúrili v ľahkej peci či ľahko obmurovanej vložke, v dome bude neznesiteľné teplo, lebo zostane vnútri. Neostalo by nič iné, ako vyvetrať. Preto sa tu odporúča pec s ťažkou alebo veľmi ťažkou konštrukciou, ktorá sa pomaly prehreje a teplo bude vydávať postupne.

Bez názvu
Foto: MôjDom

Nízkoenergetické domy nemajú vnútorný prievan (vnútornú cirkuláciu vzduchu), prípadne len minimálny. To znamená, že teplo vyrobené v spotrebiči sa pomocou prúdenia nebude skoro vôbec šíriť alebo bude len slabo cirkulovať po dome. V starších domoch prievan z netesných okien či dverí niekedy pomáhal kúreniu. Prievan „roznášal“ po dome vyrobené teplo z pece. Dodatočným zateplením a utesnením sa táto vlastnosť stratí. V tesnej blízkosti pece bude teplo a v odľahlejších kútoch zima. Aj so zateplení m starších budov často musím meniť pôvodné spotrebiče.

Nízkoenergetické domy (NED) možno z hľadiska vykurovania rozdeliť do troch kategórií:

• NED so spotrebou do 50 kWh/m2 ročne.

• NED so spotrebou do 30 kWh/m2 ročne.

• Pasívny dom so spotrebou do 15 kWh/m2 ročne.

Pri zvažovaní typu stavanej pece do ľahkého úsporného domu treba myslieť aj na pomocné vzduchové kanály. Možno zvažovať aj otvory pod stropmi a pri podlahe.

Celý článok si môžete prečítať tu.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať