Ako pestovať levandulu, aby bola ozdobou záhrady

Levanduľa poskytuje každej záhrade bohaté farby a vizuálny efekt, ale okrem toho má aj mnohostranné využitie.

Levandula

Levanduľa poskytuje každej záhrade bohaté farby a vizuálny efekt, ale okrem toho má aj mnohostranné využitie. Čerstvá, ale aj sušená je nádherná naaranžovaná do kytíc a dekorácií alebo ako náplň vo voňavých vrecúškach. Ak aj vy premýšľate nad pestovaním levandule vo vašej záhrade, skúste sa držať nasledujúcich krokov.

Pripravte si vhodnú pôdu

Miesto, na ktorom ju chcete pestovať zbavte buriny. Následne pôdu odkyslite. Levanduli sa nebude dariť v príliš kyslej pôde, ale ani v príliš zásaditej. Vhodné Ph je niekde medzi 6,5 a 7,5. Vyvážte tú vašu pridaním organického kompostu.

Zasaďte ju vo vhodnom období

Odporúča sa nie príliš teplé obdobie počas leta, skôr na jar a na jeseň. Ak ju chcete sadiť na jar, počkajte si, kým odídu aj posledné mrazy. Ak na jeseň, mali by ste to uskutočniť aspoň 2 mesiace pred prvými mrazmi, aby sa mladá rastlina stihla zakoreniť v novom prostredí.

Umiestnite ju na vhodné miesto

Levanduľa je rastlina, ktorá potrebuje veľa slnka. Platí to rovnako pre rastliny rastúce v kvetináčoch, ale aj vo voľnej zemi. V teplejších klimatických podmienkach, bude levanduľa tolerovať aj tienistejšie miesto, ale v našich podmienkach ju určite zasaďte na južnú stranu záhrady. Vo vlhkých oblastiach môže levanduľa trpieť, obľubuje viac suché ako mokré pôdy, býva pre ňu problém vysporiadať sa s hubovými ochoreniami.

Doprajte každej rastline priestor

Pre svoj rast potrebujú dostatočnú cirkuláciu vzduchu. Zvážte aj výšku dospelých, starších rastlín. Sadenice zasaďte vo vzdialenosti od seba od 8 do 15 cm, obrie druhy však až s odstupom jedného metra. Ak ich chcete využiť ako živý plot, saďte ich v menších vzdialenostiach, hustejšie pri sebe. Vykopaná jama pre levanduľu by mala byť dva krát širšia ako koreňový bal a rovnako hlboká.

Postavte priesadu do jamy, zalejte vodou a zasypte zeminou. Rukou rastline utlačte koreňový bal tak, aby ste z neho odstránili čo najviac vzduchových bublín. Okolie rastliny môžete prikryť mulčovaním, avšak v tesnom okolí okolo stonky nechajte priestor. Čerstvo presadenú rastlinu výdatne zalejte, avšak nie tak, aby ste ju „utopili“. Pred ďalšou zálievkou by mala pôda okolo úplne vyschnúť.

Prestrihávanie levandule jej len pomôže

Všeobecne platí, že svoju plnú veľkosť dosiahne rastlina asi po 3 rokoch. Avšak, vyžaduje si strih kvetných častí ihneď po zakvitnutí, aby sa podporil rast nových výhonkov a samotná rastlina ostala zdravá. Orežte stonky s kvetmi a aj tretinu z konárikov, odkiaľ vyrastajú. Nestrihajte ich však až na úplne zdrevnatené stonky bez lístkov.

NEPREHLIADNITE: Jednoducho na bylinky u vás doma

Autor: SITA, 19. jún 2013 16:05, aktualizované 20. jún 2013 22:36

obrazok kuchyna

V novej kuchyni je varenie hračkou

28.október 2013

Kuchyňa je srdcom každej domácnosti. Využívame ju hneď ráno pri príprave raňajok a najmä ženy v nej trávia väčšiu časť dňa. Aj preto by mala byť pekná a najmä praktická.


Právna poradňa