Mwangi vyhral beh Devín - Bratislava, padol rekord v účasti

Rekordný beh Devín - Bratislava
Štart 68. ročníka Národného behu Devín - Bratislava v Devíne. Bratislava, 12.apríl 2015. Foto: SITA/Robert Tappert

BRATISLAVA 12. apríla (WEBNOVINY) – Víťazom 68. ročníka Národného behu Devín – Bratislava sa stal Keňan Joel Mwangi časom 34:16 min, ktorý obhájil minuloročné prvenstvo.

Tentoraz však 11,625 km dlhú trať nezvládol v traťovom rekorde ako vlani, za vlastným maximom zaostal o 16 sekúnd. Takisto rovnako ako pred rokom finišoval na dunajskom nábreží v Bratislave na druhej priečke Ukrajinec Oleksander Matvijčuk reprezentujúci JM Demolex Bardejov. Na víťaza mal manko 23 sekúnd.

Joel Mwangi: „Neboli to ťažké preteky, ale som rád, že som znovu zvíťazil. Počasie, hoci bolo pomerne teplo, mi vyhovovali a neprekážal mi ani jemný vetrík. Od začiatku som bežal naplno, chcel som sa čo najskôr striasť Ukrajinca Matvijčuka, je to kvalitný vytrvalec.“

Obrazom: Rekordný beh Devín – Bratislava

Najlepším Slovákom Urban

Najlepší zo Slovákov bol bývalý maratónsky majster SR Jozef Urban (JM Demolex), ktorý dobehol štvrtý za 35:37 min a od tretieho v cieli Maďara Lászlóa Gregora ho delilo 22 sekúnd. „Maďara som pustil dopredu na štvrtom kilometri dúfajúc, že v závere ho dostihnem. Žiaľ, nevyšlo mi to. Bol príliš vpredu, a keďže mňa pobolieva päta, už som nechcel riskovať,“ vyhlásil Jozef Urban, ktorý si vo štvrtom štarte na „Devíne“ vylepšil lanské umiestenie o dve priečky.

Piaty finišoval v premiére na najstaršom slovenskom atletickom podujatí (z Devína do Bratislavy sa prvý raz bežalo v roku 1921!) Jozef Pelikán, účastník behu na 1500 m na marcových halových ME v atletike v Prahe. „Môj nevlastný otec Ľubomír bežal Národný beh Devín – Bratislava pätnásťkrát, najlepšie za 43 minút. Ja som si povedal, že musím byť rýchlejší,“ prezradil Pelikán cieľ, s ktorým nastúpil na štart. Napokon ho výrazne prekročil – namerali mu 36:49 min.

Začalo sa neskôr

V pretekoch žien triumfovala maďarská vytrvalkyňa Zita Kácserová časom 40:52 min a o dve priečky si zlepšila vlaňajšie postavenie. Tretí štart na týchto pretekoch premenila na tretie pódiové umiestenia – v roku 2012 bola druhá, vlani tretia teraz prvá. „Veľmi sa z víťazstva teším, lebo v sobotu som štartovala na Behu oslobodenia Galanty, kde som tiež zvíťazila a cítim sa už trochu unavená,“ priznala Kácserová.

Za ňou dobehli dve Slovenky – druhá bola Ľubomíra Maníková (41:32, Spartak Dubnica) a v premiére na tomto podujatí finišovala na tretej pozícii Lucia Janečková (41:47, BMSC Bratislava).

Víťazi Mwangi a Kácserová zinkasovali po 500 eur, najlepší Slováci Urban a Maníková získali mobilný telefón.

Na 68. ročník sa celkovo prihlásilo rekordných 7205 bežcov, z nich až 6612 na hlavnú trať spod devínskeho brala. Do cieľa 11,625 km dlhej trate dobehlo 5617 bežcov a spolu s viac ako 500 klasifikovanými na tzv. Malom Devíne išlo o nový účastnícky rekord pretekov, keď prvý raz padla šesťtisícová hranica. Doterajšie maximum bolo 5579 bežcov v minulom roku. Preteky sa však nezačali o 10.00 h, ako bolo naplánované, ale s takmer polhodinovým meškaním, lebo organizátori nestihli na štart v Devíne previezť všetkých účastníkov.

Národný beh Devín – Bratislava – nedeľa – výsledky:

Muži: 1. Joel Mwangi (Keňa) 34:16 min, 2. Oleksander Matvijčuk (Ukr./JM Demolex Bardejov) 34:39, 3. László Gregor (Maď.) 35:15, 4. Jozef Urban (JM Demolex Bardejov) 35:37, 5. 5. Jozef Pelikán (Slávia UK Bratislava/Run for Fun) 36:49, 6. Daniele Spallucci (Tal./Run for Fun) 37:03

Ženy: 1. Zita Kácserová (Maď.) 40:52 min, 2. Ľubomíra Maníkjová (Spartak Dubnica) 41:32, 3. Lucia Janečková (BMSC Bratislava) 41:47, 4. Nikola Čorbová (Sportdiag Senec) 43:29, 5. Katarína Pokorná (Slávia STU Bratislava) 43:51, 6. Jana Mozolániová (Run for Fun) 46:59