Novela zákonníka práce zavedie povinnosť dodávateľovi služieb vyplatiť mzdu zamestnancovi, ktorému ju nevyplatil zamestnávateľ

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Erik Tomáš
Foto: archívne, SITA/Milan Illík
Tento článok pre vás načítala AI.

Novelou zákonníka práce sa zavádza povinnosť dodávateľa služby vyplatiť mzdu zamestnancovi, ktorému mu nevyplatil zamestnávateľ, ak tento je priamym subdodávateľom pre dodávateľa služby. Zároveň sa v novele spresňujú podmienky, za akých takýto dodávateľ môže odoprieť vyplatenie mzdy.

Bude účinná už od augusta?

Táto úprava sa týka zamestnávateľov a dodávateľov služieb v oblasti výkonu stavebných prác týkajúcich sa konštrukcie, opráv, údržby, prestavby alebo demolácie budov. Novelu v stredu schvália vláda na svojom výjazdovom rokovaní v Galante. Po schválení parlamentom by mala byť účinná od augusta tohto roka.

Rezort práce predložil túto novelu zákonníka práce v snahe predísť sporu na úrovni Európskej únie, ktorá namietala nesúlad slovenských vnútroštátnych opatrení a európskej smernice.

Dodávateľ služby bude povinný vyplatiť mzdu najviac v sume zodpovedajúcej minimálnej mzde patriacej za každú hodinu práce, ktorou sa zamestnanec podieľal na kontrakte svojho zamestnávateľa. Danú mzdu poskytuje dodávateľ služby v tzv. čistom vyjadrení a na dodávateľa služby neprechádza povinnosť výkonu zrážok zo mzdy.

Viac ako 100 prípadov nevyplatenia mzdy

Podľa údajov rezortu vnútra sa v období od 2018 do 2022 eviduje na Slovensku priemerne 171 trestných činov nevyplatenia mzdy ročne.

Ide o všetkých zamestnancov na Slovensku, ktorým nebola vyplatená mzda, pričom absentujú údaje o tom, koľko zamestnancov z danej skupiny tvoria zamestnanci v oblasti výkonu stavebných prác týkajúcich sa konštrukcie, opráv, údržby, prestavby alebo demolácie budov, ktorým ich zamestnávateľ nevyplatil splatnú mzdu.

Nakoľko odhadovaný podiel zamestnancov v stavebníctve predstavuje cca 2,5 % celkového počtu zamestnancov, potom možno predpokladať, že z počtu 171 prípadov nevyplatenia mzdy by to mohli byť zhruba štyria zamestnanci ročne.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie Európska úniaMinisterstvo vnútraMPSVR Ministerstvo práce sociálnych vecí a rodiny SR