10 najšpinavších vecí, ktorých sa dotýkate každý deň

9. januára 2017
reklama:
10 najšpinavších vecí, ktorých sa dotýkate každý deň

Každý deň dávame do rúk predmety, ktoré pred nami držali iní ľudia. 

Viete, aké predmety to sú a ktoré sa vďaka tomu stávajú najšpinavším? Tieto veci majú najvyššiu koncentráciu bacilov a baktérií.

Chráňte sa pred baktériami

Existuje skupina ľudí, ktorí sa zaujímajú o výživu, techniky poľnohospodárskeho spracovania a o ľudský život. Táto skupina chce pomáhať ľuďom a chrániť ich pred škodlivými baktériami. Každý z nás by mal predsa vedieť, čo všetko na neho čaká, ak sa dotkne menu v reštaurácii, ktoré si už pozrelo tisíce ľudí. Chráňte sa proti nežiadúcim baktériám s pomocou pravidelnej hygieny, očisty rúk, používaním antibakteriálnych krémov či sprejov. To všetko vám čiastočne pomôže vyhnúť sa baktériám, zvlášť potom, ak trávite svoj čas v priestore, kde je veľká koncentrácia ľudí používajúcich rovnaké predmety.

18 Aug 2009, Switzerland --- Proper handwashing technique --- Image by © GAETAN BALLY/Keystone/Corbis

Zoznam vecí s najvyššou koncentráciou baktérií

  • ústa
  • otvor v konzerve (sodovkových nápojov)
  • kľučky dverí na verejných toaletách
  • schodiskové zábradlie
  • kohútiky v obytných miestnostiach
  • vodné fajky
  • menu v reštaurácii
  • predmety v kozmetických a kaderníckych salónoch
  • tlačidlá bankomatu
  • uteráky na verejných toaletách

Door knob.jpg

Čo sú baktérie?

Baktérie sú najrozšírenejšou skupinou organizmov na svete a rozhodne sa im nedá úplne vyhnúť. Len v jednom grame pôdy nájdete asi 40 miliónov týchto organizmov a v jednom mililitri sladkej vody je ich približne milión. Niektoré baktérie človek využíva vo svoj prospech, napr. V potravinárskom či chemickom priemysle.

Bacteria wecare 770x470.jpg

Baktérie v domácnosti

Najväčšie množstvo baktérií sa nachádza v hubke na riad a na kuchynskom dreze. Hubka tvorí ideálne prostredie pre život a množenie baktérií – v hubke je vlhko, teplo a zostávajú v nej zvyšky jedla, ak používate jednu hubku zhruba týždeň, buďte si istí, že v nej máte asi 1 milión baktérií, čo je dokonca viac ako v odpadkovom koši.

Klávesnica a mobilné telefóny

Na klávesnici sa nachádza až 100 x viac baktérií ako na záchodovej doske. Mobil je v blízkom kontakte s našimi ústami, kedy sa vplyvom kvapôčkovej infekcie môžu ľahšie prenášať ochorenia.

Posteľná bielizeň, detské hračky

Posteľná bielizeň by sa mala meniť aspoň raz za týždeň. Baktériám sa v posteľnej bielizni naozaj darí – teplo a vlhko sú pre nich ideálne podmienky.

Tiež detské hračky sú obsypané množstvom nevítaných baktérií, deti sú zvyknuté hračky strkať do úst, následne ich hodiť na zem a opäť strčiť do úst. Hračky by sa mali pravidelne dezinfikovať prípravkom na to určeným.

Kúpeľňa

Uvádza sa, že na 1 cm 2 sa vyskytuje až 50 000 baktérií, čo je viac ako na doske od záchodu.

Ak sa vo svojej kúpeľni stretnete s červenkastým povrchom v sprchových kútoch a vaniach, majte sa na pozore – tento povlak totiž spôsobuje baktéria Sarratia marcescens, ktorá môže vyvolať infekciu močových ciest .

Záchod

Znie to prekvapivo, ale na toalete sa baktérie držia naozaj v tom najmenšom množstve. Je to však dané tým, že z obavy o najväčší výskyt baktérií, sa o čistotu toalety staráme najstarostlivejšie.

Baktérií sa nikdy úplne nezbavíme, je však na nás, v akom rozsahu im dovolíme ovládnuť našu domácnosť. Pri pravidelnom a starostlivom upratovaní sa baktérií príliš obávať nemusíme.

Páčil sa Vám článok?
reklama:
reklama:
Komentáre