Lipa a jej liečivé účinky

23. mája 2016
Lipa a jej liečivé účinky

Lipové kvety obsahujú mnoho prírodných zložiek, alebo fytochemikálie, ktoré sú biologicky veľmi aktívne a zodpovedné za väčšinu liečivých vlastnosti lipových kvetov. Niektoré z týchto zložiek sú antioxidanty, alebo chemické látky známe ako flavonoidy, vrátane quercetinu .

Dreamstime_s_5817385.jpg

Lipový kvet obsahuje triesloviny, flavonoidy, silice, organické kyseliny a slizové látky. Medzi jeho najznámejšie a tiež najčastejšie využívané účinky patrí schopnosť vyvolať či zosilniť potenie, ale to nie je všetko. Pôsobí tiež ako prírodné anestetikum, pomáha proti kŕčom a zlepšuje tvorbu žlče.

 

Prechladnutie a upchatie dýchacích ciest

Skutočnosť, že kvety lipy vyvolávajú potenie môže byť užitočná, ak máte nádchu, kašeľ či horúčku. Lipový čaj môže zmierniť bolestivé membrány v ústach, ako je bolesť v krku. Pre tieto sa najviac zaslúžia polisahardi, zložité cukry, ktoré sa nachádzajú v lipových kvetov.

Lipová kôra

Hoci vo väčšine prípadov sa používajú kvety na čaj,  ukázalo sa, že aj lipová kôra má liečivé vlastnosti. Čaj z lipovej kôry sa používa na čistenie pečene a močového mechúra a podporuje očistu celého tela, pretože má močopudné vlastnosti. V niektorých prípadoch môže pomôcť tento čaj aj znížiť krvný tlak.

 

Príprava čaju

Pripraviť lipový čaj je veľmi jednoduché. Nasypeme si dve lyžičky sušeného kvetu (možno ho kúpiť v lekárni, ale oveľa užitočnejšie je si počas sezóny nazbierať vlastné – nezabúdajme, že zbierajú a sušia aj listy) do hrnčeka a zalejeme vriacou vodou. Lúhovať ho necháme pod pokrievkou približne desať minút a potom ho môžeme teplý, ale nie vrelý vypiť. Je potrebné, aby sa mu vyhli tehotné ženy, dojčiace matky a ľudia chorí na srdce. 

Linden flower tea

Čaj z lipového kvetu je najosvedčenejším liečivým prostriedkom proti všetkým chorobám z nachladnutia. Je to kvôli jeho silným potopudným účinkom, ktoré zrejme spôsobuje vysoký obsah glykozidov. Lipový čaj je ideálne piť pravidelne a čo možno najdlhšie.

 

Páčil sa Vám článok?
reklama:
reklama:
Súvisiace príspevky
Komentáre