Aké detské postieľky sú najlepšie?

Detská postieľka
zdroj: gettyimages.com

Detské postieľky si vyžadujú určitú kvalitu, v kombinácii správneho matraca s roštom. Zdravie a bezpečnosť sa opäť hlásia o slovo. S rastúcim vekom dieťaťa sa menia aj jeho potreby. Výrobcovia myslia aj na tento fakt, preto si môžete vyberať z ponuky kolísok pre novorodencov, postieľok pre bábätká aj deti.

Kedy je správny čas na vymenenie postieľky sa dočítate v článku „Postele a postieľky pre deti: kedy akú vybrať.“. Spomínaná ponuka postieľok je naozaj rozmanitá. Nielen, že si vyberáte z množstva materiálov, k dispozícii máte aj rôzne tvary, farebné prevedenia, motívy a potlače na „stenách“ postieľky či príslušenstvo v podobe tzv. hniezd.

...

Ktorý materiál je naj?

Jednoznačne drevo. Detská postieľka vyžaduje stabilitu, a teda pevnú konštrukciu. Kvalitné spracovanie dreva zaručí dlhšiu životnosť. Ideálne je použiť bukové drevo, ktoré je tvrdé, napríklad oproti borovicovému. Nemusíte sa tak obávať o vytlačené zúbky na postieľke alebo uvoľňujúce sa skrutky. Plastové detské postieľky sa môžu približovať vašim požiadavkám, ale ich kvalita sa bukovému drevu určite nevyrovná.

V oboch prípadoch je nutné prihliadať na náter, ktorý by mal byť zdravotne nezávadný. Biela farba pôsobí minimalisticky a zároveň znázorňuje nevinnosť. Tá je pre bábätká typická, a preto je výbornou voľbou pre akýkoľvek tvar postieľky. Neutrálnou farbou dreva taktiež nič nepokazíte, navyše, drevo sa vyznačuje vlastnosťou útulnosti.

Postieľka so zvieratkami určite deti poteší, aj keď bábätká ešte takéto obrázky nedokážu „oceniť“. Na trhu ešte nájdete aj postieľky z kovu, no tie sa tešili záujmu najmä v minulosti. Drevené postieľky sú nadčasové a v prípade tohto kvalitného materiálu poslúžia aj ďalším ratolestiam.

Klasický obdĺžnik alebo atypický tvar?

Aj keď je pravdou, že najbežnejším typom postieľky je obdĺžnik s rozmermi 120 x 60 cm alebo 140 x 70 cm, výrobcovia ponúkajú aj atypické tvary. Kruh, polkruh, elipsa alebo obdĺžnik netradičných rozmerov, výber je len na vás. V takomto prípade je nutnosťou výroba matraca na mieru, ktorý sa postará o bezpečnosť aj zdravý spánok. Viac v článku Aký matrac vybrať do postieľky? Na mieru!.

Ak uvažujete nad atypickou postieľkou, zvážte, či je jej umiestnenie vhodné do zvoleného priestoru. Takéto tvary sú totiž na priestor náročnejšie. Nemusí to však platiť vždy. Napríklad postieľka v tvare polkruhu s odnímateľnou bočnicou je vhodná na prisunutie k manželskej posteli. Tým pádom máte dieťatko v tesnej blízkosti a samotná veľkosť postieľky nezaťažuje priestor.

Polohovateľná alebo s pevným roštom?

Detská postieľka s polohovateľným roštom sa postará o to, aby vaša chrbtica opakovateľne nepociťovala záťaž v podobe neustáleho nakláňania sa. Najmä v období, keď je dieťatko najmenšie, oceníte možnosť vysokej polohy nastavenia roštu, pričom sa nemusíte obávať o bezpečnosť bábätka.

V najvyššej polohe jeho umiestnenia sa odporúča 20 cm vzdialenosť medzi povrchom matraca a hornou hranou postieľky. V najnižšej polohe by mala byť táto vzdialenosť 50 cm. Najmä vďaka polohovateľnosti sa upúšťa od nutnosti sťahovateľnej bočnice, niektoré mamičky však stále túto možnosť uvítajú. Ak ukladáte dieťa spať, je vám milý každý centimeter…

Pozrite si tieto detské postieľky:

Aké doplnky a príslušenstvo zvoliť?

Obľúbeným doplnkom postieľky je baldachýn. Pôsobí romanticky a aj zo staršej postieľky dokáže vytvoriť pekné miesto na spanie. Nevýhodou však môže byť usádzanie prachu. Kolieska na postieľke oceníte najmä v prípade, že nevlastníte aj detskú ohrádku. Mobilná postieľka uľahčí manipuláciu pri premiestňovaní z izby do izby.

Kolieska taktiež môžu poslúžiť ako osvedčený trik v prípade uspávania. Nie vždy sú súčasťou detských postieľok. Dajú sa bez problémov dokúpiť, no dbajte pritom na kvalitný brzdový systém. Ďalšími doplnkami detských postieľok sú tzv. hniezda, detské zvukové hračky umiestnené nad postieľkou a pod.

Pozrite si fotogalériu k článku TU

V tejto súvislosti by vás mohlo zaujímať: