Ako na zariadenie spálne? Inšpirácie

Biela spálňa
zdroj: gettyimages.com

Zariadenie spálne a jej celkový interiér sa môže odzrkadliť na vašom spánku. Harmónia priestoru a nábytku tu hrá dôležitú úlohu, rovnako ako súlad farieb. Máme pre vás niekoľko inšpirácií.

Spálňa je miestnosťou, kde môžete nechať vyniknúť, okrem atraktívnej postele, aj bytový textil. Posteľná bielizeň si taktiež vyžaduje osobitú pozornosť. Aj nočné stolíky sa vyznačujú zaujímavým dizajnom. Všetky tieto jednotlivé kúsky skladačky, spolu s ďalším nábytkom, kobercom či farbou stien, vytvoria zariadenie spálne, v ktorej sa budete cítiť viac než dobre.

...

Zariadenie spálne v byte

Zariadenie spálne v byte je samostatnou kategóriou, pretože sa často jedná o malé miestnosti, v ktorých je potrebné robiť kompromisy. Kompromis by sa však nemal týkať postele a pohodlného spánku. Kvalitná posteľ dostatočnej veľkosti, spolu s vhodnou kombináciou matraca a roštu je alfa omegou celej spálne.

Úložné priestory môžete využiť nielen prostredníctvom šatníkovej skrine, ale aj pomocou komody. Tá je vhodná najmä na uskladnenie spodnej bielizne, drobných kusov oblečenia či doplnkov. Keďže existujú rôzne varianty komôd – zásuvkové, so skrinkami či ich kombinácie, niektorí ich využívajú aj na úschovu bežného oblečenia.

V prípade rôznych výklenkov v malých spálňach je potrebné využiť každý centimeter, preto môžete siahnuť aj po policiach, na ktoré umiestnite napríklad „špeciálne“ dizajnové koše. Tie budú slúžiť ako ďalší úložný priestor pre jednotlivé kusy oblečenia a doplnkov.

Spálňa v podkroví – jej zariadenie nemusí byť náročné

Zariadenie spálne v podkroví môže byť aj jednoduchou záležitosťou. Všetko závisí od toho, či jej súčasťou bude aj šatník. Pokiaľ áno, skrine na mieru budú pravdepodobne náročnejšie pre váš rozpočet. Spálňa v podkroví je však dizajnovou aj romantickou záležitosťou, aj keď si vyžaduje trošku viac pozornosti pri zariaďovaní interiéru.

Hlavné slovo má v tomto prípade aj samotná výška stropov či prirodzené svetlo. Strešné okná či balkón sa totiž postarajú o úplne inú atmosféru. V spojení s vhodným nábytkom a doplnkami vytvoria miestnosť, z ktorej nebudete chcieť ráno odísť…

Skrine v podkroví sa v drvivej väčšine vyrábajú na mieru, pretože atypické riešenia a rôzne rozmery podkrovia si to jednoducho vyžadujú. Aj tu si však môžete vybrať z klasického otvárania skríň, z posuvných dverí či špeciálnych výsuvných mechanizmov „celých skíň“ či skriniek. Priestor spálne tak bude pôsobiť čisto a harmonicky.

Pozrite si nábytok do spálne v týchto e-shopoch:

Pokojný spánok? Zariadenie spálne podľa Feng Šuej…

Aby ste sa vyhli chaotickému rozmiestneniu nábytku a doplnkov, skúste si zariadiť spálňu podľa Feng Šuej. Hlavnú úlohu zohrávajú materiály, nábytok. Aby aj použitie jin a jang farieb nevytváralo „extrém“, tmavšie farby je potrebné vyvážiť jemnejšími odtieňmi či vzormi. Máme pre vás niekoľko základných tipov na zariadenie spálne podľa Feng Šuej:

  • poloha spálne – ideálna je juhozápadná časť bývania – podporuje lásku (pre deti a študentov je vhodný aj severovýchodný smer)
  • poloha postele – vhodnou je jej uhlopriečne umiestnenie oproti dverám
  • manželská posteľ by nemala byť bočnou stranou pritlačená ku stene – vyvoláva to pocit utláčania namiesto rovnocennosti
  • ideálny materiál postele je drevo (prípadne bambus)
  • za posteľou by mala byť stena (okno by mohlo vyvolať pocit neistoty)
  • po oboch stranách postele by mal byť umiestnený rovnaký nábytok (napríklad nočné stolíky s rovnakou lampou)
  • spálňa by nemala byť situovaná v podkroví – ak áno, posteľ by nemala byť pod šikminou (v tomto prípade je nutné docieliť vhodné presvetlenie)
  • zrkadlá by nemali byť súčasťou spálne – ak sú, nemali by byť otočené smerom k posteli (vraj bránia zbavovaniu starých emócií)
  • doplnky dodávajú energiu a podporujú romantiku, dôležité je nepreháňať to
  • kombinácie farieb – jemnejšie prírodné odtiene pre oddych, červená pre vášeň (doprajte si ju však na doplnkoch, celé steny by pôsobili skôr „agresívne“)
  • nad posteľou by nemali byť umiestnené žiadne police ani obrazy v hrubom ráme
  • spať priamo pod trámami sa neodporúča – Feng Šuej ich považuje za otrávené šípy, ktoré smerujú na vás (ak máte priznaný strop v spálni, odporúča sa ich vymaľovanie)
  • vhodné nie sú ani rastliny v kvetináči, suché kytice kvetov či obrazy s vyobrazením vody, akváriá (ide o tzv. mŕtvu energiu)

Pozrite si aj tieto krásne manželské postele:

  • veľký luster síce môže byť súčasťou spálne, no v žiadnom prípade by nemal visieť nad posteľou
  • bodové svetlá v kombinácii ďalších svietidiel by nemali byť súčasťou spálne – stavte na hlavné stropné svietidlo plus nočné lampy (tlmené svetlo je v tomto prípade vhodnejšie ako silné)
  • syntetickým materiálom povedzte nie – v obliečkach z bavlny, ľanu či hodvábu sa vám bude spať príjemne
  • elektronika v spálni z hľadiska Feng Šuej nemá miesto – žiadne pracovné záležitosti, notebook, televízor…
  • kúpeľňa by podľa tejto filozofie nemala byť súčasťou spálne (pokiaľ z nej vedú dvere do tejto kúpeľne, je dôležité ich zatvárať)
  • v spálni by ste nemali mať ani staré nenosené šaty a topánky, kozmetické prípravky, fľaštičky s liekmi a pod.
  • dobrá energia prúdi vtedy, ak je v spálni poriadok a všetko rušivé pozatvárané (skrine, zásuvky, dvere…)

Pozrite si fotogalériu k článku TU

V tejto súvislosti by vás mohlo zaujímať: