Čierna farba v interiéri- nebojte sa jej

1. apríla 2016
Čierna farba v interiéri- nebojte sa jej

Čierna farba je nadčasová, dodá interiéru eleganciu, luxus a skvele sa kombinuje s ostatnými odtieňmi aj vzormi. Ale ako ju správne používať ?

Podľa psychológie farieb ide o takzvanú neutrálnu farbu, ktorá sa prirovnáva k nočnej vodnej hladine. Chladí, tlmí emócie a celkovo uzatvára energie. Čierna farba pohlcuje svetlo, preto sú miesta, kde sa čierna neodporúča, ako sú komory, šatne, špajze, úzke chodby, stropy nízkych miestností…

Ak máte čierny nábytok pri stene, vymaľujte steny svetlým odtieňom. Vytvoríte potrebný kontrast pre dosiahnutie harmónie priestoru.

Rackmultipart20150819 6791 lalr4.jpg

Ako pracovať s čiernou farbou v interiéri ?

Ak vás ohromila elegancia a variabilita čiernej, mali by ste vedieť, ako ju správne vpustiť do svojho bývania , aby ste sa cítili dobre. Čierna maľba nepatrí na strop, pokiaľ ju chcete využiť na stenách, buďte veľmi opatrní. Mohla by celý priestor uzavrieť a odosobniť. Ideálne je vymaľovať len časť steny a zvyšok vybavenia voliť v kontrastných odtieňoch.

Nikdy ju nepoužívajte na stenu priamo oproti oknu, pretože tmavá farba pohlcuje svetlo. Veľmi dobre pôsobí ako akcent či orámovanie veľkej svetelnej plochy. Dobre sa s ňou dá oddeliť obývacia izba od jedálne či kuchyne.

Najlepšie sa dopĺňa s bielou, zlatou, červenou, žltou, ružovou, oranžovou a fialovou.

Čierna vo vysokom lesku je trendy a pôsobí luxusným dojmom, ale počítajte s nekonečným upratovaním odtlačkov prstov.

Rozhodne s touto farbou nešetrite na doplnkoch- vázy, vankúše, lampy a ďalšie dekorácie interiér doladia. U čiernobielej kombinácie buďte opatrní, aby interiér nepôsobil lacno a bez nápadu. Nič sa nemá preháňať.

Veľmi nadčasové sú čierne doplnky, textílie a kuchynské spotrebiče, kombinujte rôzne vzory, lesk aj mat.

Black white poznan 1.jpg

V spálni by sa mala čierna kombinovať s chladnými tónmi modrej a fialovej.

Pozrite si v galérii inšpirácie :

Páčil sa Vám článok?
reklama:
reklama:
Komentáre