Ako a čím je najlepšie zatieniť okná?

2. novembra 2016
Ako a čím je najlepšie zatieniť okná?

Poskytujú však viac než len to – fungujú ako tepelná aj zvuková izolácia, a navyše sú dizajnovým doplnkom interiéru.

 

Jednou z mnohých výhod, ktoré má akékoľvek interiérové tienenie vyrobené z látok, je naozaj široký výber možných typov, vzorov a farieb. Vďaka tomu máte možnosť naozaj vyladiť svoj interiér presne podľa svojich predstáv a potrieb.

Anoushka_01_lr.jpg

Poradíme vám aký typ zvoliť:

Osvedčená klasika 


Aj keď by niekto mohol povedať, že klasické záclony a závesy sú prežitok, neverte tomu. Ťažko nájdete iný spôsob zatienenia okien, ktorý vám umožní ľahko meniť variabilitu zatienenia okien podľa vašich prianí či ročného obdobia. Prvé, čo vás napadne, budú pravdepodobne žalúzie. No určite lepšie bude interiér vyzerať so závesmi.

Stačia vám dve sady závesov – na leto z ľahkej polopriesvitnej tkaniny ideálne v pastelovej farbe, ktorá prepustí dostatok svetla ale zároveň ochráni byt pred slnečnou vyhňou, a na zimu zo silnejšieho materiálu, ako saténu, ktorý zabráni úniku tepla a vytvorí útulnú atmosféru – a váš byt či dom môžete čo pol roka premieňať.

Nekompromisná ochrana pred slnkom

Ak je vám blízky minimalistický štýl interiéru s hladkými jednoduchými líniami, môžete zvoliť vnútorné látkové rolety. Nie nadarmo sa opäť vracajú do módy – poskytujú skvelú ochranu pred slnkom a bránia tak prehrievaniu interiéru v lete a unikaniu tepla v zime. A pôsobia aj čiastočne ako zvuková izolácia.Výrobcovia ich dnes už ponúkajú v mnohých typoch a farbách tkaniny, vďaka čomu môžete krásne doladiť interiér.

Vybrať si môžete nielen farbu, ale aj typ iba zatieňujúci alebo rovno zatemňujúci materiál. Látkové rolety môžu skvele nahradiť práve často nie príliš pekné medziokenné žalúzie. Jednoduchá je aj ich údržba, vďaka moderným materiálom ich spravidla stačí utrieť vlhkou handričkou alebo vysať vysávačom.

Dark drapes anchor the light breezy living room.jpg

Rímske rolety

Menej často ako klasické rolety sú v rámci tienenia spomínané tzv. Rímske rolety. Aj tie sú veľmi účinným a zároveň elegantným tienením, ktoré môže do vášho bytu vniesť prvky romantiky.

Od klasických roliet sa líšia tým, že sa tieniaca tkanina pri vyťahovaní nenavíja na tyč, ale riasi sa do rovnomerných záhybov, kde vytvára vodorovné sklady. Látka je ku konštrukcii prichytená suchým zipsom, a ľahko ju tak môžete zložiť a vyčistiť.Vďaka nadčasovému vzhľadu tak majú potenciál stať dominantou interiéru.

Moderný návrat do starých čias

Aj tienenie v podobe skladané tkaniny, tzv. Plisé, je veľmi nevšedné a elegantné. Vodorovne skladaná tkanina, ktorá pripomína látkové žalúzie, ponúka kvalitné a pôsobivý spôsob zatienenia. Pri vyťahovaní sa látka nenavíja ako u rolety, ale skladá sa na princípe harmoniky.

Moderné modely plisé ponúkajú aj pohyblivý horný profil, žalúziu tak môžete zložiť zospodu aj zhora, podľa polohy slnka. Plisé možné vyrobiť presne na mieru, hodí sa teda na všetky typy okien aj ďalších presklených plôch vrátane zimných záhrad a atypických tvarov.

Plisované tkaniny sa vyrába z polyesteru a vybrať si môžete nielen z mnohých farieb, ale aj rôzne miery priesvitnosti. Najmodernejšie tkaniny majú z vonkajšej strany naparenú tenkú hliníkovú vrstvičku, a poskytujú tak zvýšenú ochranu pred tepelným slnečným žiarením.

European villa living room curtains.jpg

Moderné, funkčné a estetické

Pokrok sa nevyhol ani textilnej výrobe a látkové rolety či závesy sa dnes vyrábajú zo špičkových tkanín, ktorých súčasťou bývajú aj UV filtre pohlcujúce slnečné svetlo.

Štandardné prevedenie roliet umožňuje ručné ovládanie retiazkou, bežne dostupnou záležitosťou je u všetkých typov roliet možnosť komfortného ovládania na elektromotorický pohon, kedy môžete roletu posúvať nástenným tlačidlom, diaľkovým ovládačom alebo centrálnymi spínacími hodinami. A vďaka veľkému výberu farieb sa závesy, rolety či plisé môžu stať aj atraktívnym prvkom interiéru.

Interior design curtains.jpg

Páčil sa Vám článok?
reklama: