Čo by ste nemali zanedbať pri čistení práčky?

3. apríla 2017
Čo by ste nemali zanedbať pri čistení práčky?

Nestačí ju len vytrieť handričkou a čas od času vyčistiť filter.

Dôvod, prečo je nutné niekoľkokrát do roka práčku dôkladne vyčistiť, je vodný kameň.

Vodný kameň sa usadzuje v práčke vo všetkých lokalitách, kde je tvrdá voda a perie sa bez používania zmäkčovadiel.

Tvrdá a stredne tvrdá voda je na väčšine územia našej republiky.

 

Pravidelne odstraňujte usadeniny a samozrejme aj usadeniny z pracích prostriedkov,  zatúlaná ponožka či kostica z podprsenky v priestoroch mimo bubon môže byť časom veľkým problémom. Naučte sa čas od času pustiť prací cyklus na teplotu 90 ° C s pridaním sódy na pranie. Počas tohto cyklu sa uvoľnia a odplavia usadeniny z pracieho prášku a aviváže a ďalšie nečistoty v práčke aj v hadici.

Pri čistení postupujte systematicky

 

Začnite u dvierok práčky, pozornosť venujte hlavne tesniacej gume. V jej záhyboch sa často ukrývajú nánosy prachu a ďalších nečistôt, ktoré nie sú na prvý pohľad vidieť. Pri tej príležitosti tiež skontrolujte, či nie je poškodená ostrým predmetom. Dôkladnú očistu vyžadujú nádobky na prací prostriedok a aviváž. Pod nimi často narazíte na nepríjemný sliz, takže ak idú vybrať, je čistenie jednoduchšie. Dôkladne utrite prací bubon a presvedčte sa, či sa na ňom neobjavujú stopy vodného kameňa.

Nezabúdajte na filter

 

Ak údržbu filtra zanedbávate, môže sa vám stať, že usadeniny v ňom po čase začnú nevábne zapáchať, preto ho pravidelne čistite. Pri tejto činnosti postupujte podľa návodu od výrobcu práčky. Výrobcovia odporúčajú čistiť filter zhruba dvakrát do roka, ale ak používate práčku často, mali by ste ho čistiť najmenej raz za dva mesiace.

Ako na vodný kameň

Jednoduchým spôsobom, ako sa ho zbaviť, je obyčajný ocot. Nalejeme fľašu octu do nádobky na aviváž a zapneme práčku. Použijeme prací program s vysokou teplotou a dlhšou dobou prania. Vo chvíli, keď sa voda s octom dostatočne ohreje a dostane sa naozaj všade, vypneme asi na pol hodiny práčku a necháme ocot pôsobiť. Potom prací cyklus necháme dokončiť. Prevenciou je však používanie zmäkčovačov vody, postačí sóda na pranie.

Páčil sa Vám článok?
reklama:
reklama:
Komentáre