Ekológia v domácnosti. Šetrite prírodu aj svoju peňaženku

29. júna 2016
Ekológia v domácnosti. Šetrite prírodu aj svoju peňaženku

 Poďte to skúsiť tiež. Tu je pár tipov.

Aviváž – mäkké zlo

Bez toho aby sme si to uvedomili, upratovanie a pranie je pre prírodu veľkou záťažou. Jedna domácnosť prírodu príliš nezaťaží, ale keď spočítajte domácnosti jedného mesta, ide už o veľké číslo. Často si neuvedomujeme, že chemikálie, ktoré každý deň používame, zaťažujú nielen prírodu, ale ohrozujú aj ľudský organizmus.

Pritom sa chemické prípravky dajú celkom ľahko nahradiť. V dnešnej dobe máme na výber z niekoľkých druhov ekologicky nezávadných čistiacich prostriedkov. Bohužiaľ záujemcov často odradí vyššou obstarávacou cenou. Málokto si uvedomí, že v konečnom súčte zaťažujú rodinný rozpočet menej. Možno sú prvotné náklady vyššie, dlhšie však vydržia.

Riaďte sa niekoľkými základnými pravidlami ak predsa zostávate verní chemickým prostriedkom. Vždy používajte pomôcky na dávkovanie a držte sa odporúčania výrobcu. Stáva sa, že ľudia pri upratovaní dávkujú prostriedok od oka, a mnohonásobne tak presahujú odporúčanú dávku. Je dokázané, že cieleným dávkovaním dosiahnete zníženie spotreby až o polovicu.

Pri praní je efektívnejšie dávať prací prášok priamo do bubna a práčku spúšťať, až keď je úplne naplnená.

Clothes pile.jpg

Obľúbené aviváže, bez ktorých si pranie nevieme predstaviť, sú pre prírodu veľkou záťažou, pretože sú prakticky nerozložiteľné a na čistotu bielizne nemajú žiadny vplyv. Aj keď prádlo zmäkčia, zbavia statickej elektriny a ochránia pred špinou, ale niektoré tkaniny môže použitie aviváže poškodiť, napríklad funkčné oblečenie alebo sťahujúcu spodnú bielizeň. Skúste namiesto aviváže použiť pár kvapiek éterického oleja či dajte medzi šaty textilné vrecko s usušenou levanduľou.

Nábytok ovplyvňuje naše zdravie viac, ako si myslíme

Lacný nábytok z obľúbených mdf dosiek či drevotriesky môže byť napustený formaldehydom, ktorý sa časom vyparuje. Môže byť zodpovedný za vnik alergií, astmy a ďalších civilizačných chorôb. Pri výbere vybavenia uprednostňujte drevo pred kovmi a plastmi. A navyše ťažba nerastných surovín spôsobuje viac škôd než výrub. K aktuálnym trendom stále patrí nábytok z paliet a ďalších hrubo opracovaných drevených výrobkov, ktoré sa s trochou starostlivosti v miestnosti krásne vynímajú a slúžia roky.

Diy furniture from euro pallets 101 craft ideas for wood pallets 3 359.jpg

Zaujímavou alternatívou je tiež pevný kartónový nábytok, ktorý sa vyrába z veľmi kvalitnej až sedemvrstvovej lepenky. Je pevný, má vysokú nosnosť a pevný vzhľad. Pritom je ľahký, ľahko prenosný a šetrný k životnému prostrediu. Možno zohnať rôzne druhy stolov, kresiel, taburetiek aj stoličiek.

Pozor si dajte aj pri výbere podlahovej krytiny. Vyvarujte sa PVC a dajte radšej prednosť linoleu, ktoré je prírodného pôvodu a pritom dobre umývateľné, vydrží až tridsať rokov a jeho údržba je bezproblémová.

Úsporné spotrebiče šetria peňaženku

Keď nakupujeme spotrebiče, automaticky hľadáme tie najúspornejšie v triede A + či A ++.Často ale zabúdame, že nevhodné umiestnenie či používanie môže spotrebu energií výrazne zvýšiť. Chladničky nepatria do úzkych priestorov a ani blízko k stene. Nedávajte do nich teplé potraviny, naopak je výhodné v nich rozmrazovať. Teplota rozmrazovaných potravín v chladničke ochladí a tým sa šetrí energia.

Šetrné k životnému prostrediu sú aj umývačky riadu, hoci je zaužívaný opak. Napríklad, na dvanásť súprav riadu v umývačke spotrebujete cca 12 litrov vody. Ak by ste to isté množstvo umývali ručne pod tečúcou vodou, spotrebujete cca 60 litrov vody.

Atdesign nordic style living in monochrome.jpg

Čo sa týka osvetlenia, prejdite na LED žiarovky. Tie sporia elektrickú energiu až o 50% a majú niekoľkoročnú životnosť. Na osvetlení sa dá ušetriť aj výberom maľby. Svetlé odtiene odrážajú oveľa viac svetla ako odtiene tmavej.

Páčil sa Vám článok?
reklama:
reklama:
Súvisiace príspevky
Komentáre