Fico chce zákonom zakázať predaj čo i len 1 % teplární

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Fico, Martinská teplárenská
Zľava: Tieňový predseda vlády Robert Fico, tieňový minister hospodárstva Ľubomír Jahnátek a generálny riaditeľ Martinská teplárenská, a. s. Ing. Ján Gerboc počas návštevy martinskej teplárne. Foto: SITA/Milo Fabian

ŽILINA/BRATISLAVA 16. februára (WEBNOVINY) – Strana Smer-SD chce zákonom vyhlásiť teplárne za strategický majetok štátu a zakázať predaj čo i len jedného percenta akcií. Predseda Smeru Robert Fico principiálne odmieta privatizáciu teplární, ktoré sú podľa analýz hospodárenia schopné žiť aj bez účasti zahraničných vlastníkov. Navyše sa obáva prudkého navýšenia cien tepla a upozorňuje, že už teraz platíme za energie neporovnateľne viac, ako je v Európe bežné – až 25 percent z priemerného príjmu slovenskej domácnosti. Návrh zákona o neprivatizovaní teplární chce Smer podať tak, aby sa o ňom rokovalo na mimoriadnej marcovej schôdzi Národnej rady SR, zvolať ju chcú 30 podpismi.

„Ide o strategický majetok, ktorý zabezpečuje približne jednému miliónu ľudí na Slovensku dodávku tepla do domácností a my nevidíme žiadny dôvod na to, aby takýto strategický majetok ovládali cudzie zahraničné spoločnosti. Obávame sa, že ak dôjde k privatizácii teplární, automaticky dôjde k prudkému navýšeniu tepla tak, ako sa to stalo pri privatizácii SPP, Slovenských elektrární alebo Telekomu. Smer-SD bude vždy presadzovať politiku únosných cien základných energií, pretože Slovensko patrí medzi štáty Európy a sveta, kde pomer nákladov na energie predstavuje až 25 % z priemerného príjmu slovenskej domácnosti, čo je nepomerne viac ako v iných členských štátoch Európskej únie, kde sa tento pomer pohybuje na úrovni dve až štyri percentá,“ povedal Robert Fico.

Na výjazdovom rokovaní v Žiline sa tieňová vláda Smeru venovala aj dopadom konsolidačného balíčka vlády Ivety Radičovej. Fico hovorí o najväčšom zdražovaní za posledných päť rokov, navyše očakáva, že toto je len prvá etapa a druhé ešte citeľnejšie zdražovanie príde v lete. „Neakceptujeme výhovorky pani Radičovej – všetci sú zodpovední, len jej vláda nie je zodpovedná. Dnes je preukázané, že podiel takzvaného konsolidačného balíčka, ktorý schválila Iveta Radičová a jej vláda, na celkovom zdražovaní je dvojtretinový, teda viac ako 60 %. Obávame sa, že toto je len prvá etapa zdražovania, pretože sú všetky predpoklady na to, aby bola aj druhá etapa, ktorá bude podstatne citeľnejšia a príde najmä v období letných a jesenných mesiacov, keď sa skumulujú všetky efekty a dôsledky veľmi neracionálnych rozhodnutí vlády Ivety Radičovej,“ povedal Fico.

Preto chce Smer-SD do parlamentu opätovne predložiť návrh zákona o osobitnej bankovej dani. Získaním nového zdroja príjmov do štátnej pokladnice by následne požadovali návrat k 19-percentnej DPH a tiež obnovenie zníženej šesťpercentnej dane predaja z dvora. „Budeme žiadať zavedenie osobitného odvodu pre banky. Tento zákon na prvý pokus v parlamente neprešiel, ale to sme ešte nevedeli, že banky budú mať v roku 2010 o sto percent vyšší zisk ako v predchádzajúcom roku. Chceme týmto spôsobom zabezpečiť do štátneho rozpočtu príjmy, ktoré budú nahrádzať príjmy zo zvýšenia DPH. Nech verejnosť vidí, kto kope za banky a kto kope za zníženie DPH,“ dodal šéf Smeru Robert Fico.

Predaj 100% akcií teplární bude podľa Miškova výhodnejší

Predaj celého balíka akcií teplárenských spoločností bude podľa ministra hospodárstva Juraja Miškova pre štát výhodnejší. “Nevidím problém predať celých 100 percent. Myslím si, že to vygeneruje aj veľmi zaujímavú sumu pre štát,“ povedal po stredajšom rokovaní vlády Miškov. Koľko percent akcií teplární bude nakoniec štát predávať, by sa malo rozhodnúť na základe analýzy. “Samozrejme, počkáme si na analýzu. V prípade, že analýza ukáže, že je výhodnejšie predať iba 51 % akcií tak sa pochopiteľne postavíme za to, čo ukáže analýza. Ale myslím si, že vo väčšine prípadov to tak býva, že 100-percentný balík vygeneruje lepšiu cenu,“ konštatoval Miškov. Minister zatiaľ nevedel konkretizovať, kedy by mohla byť analýza postupu privatizácie teplární hotová.

Vládny kabinet rozhodol o predaji šiestich najväčších teplárenských spoločností, v ktorých má štát 100-percentné podiely na svojom minulotýždňovom rokovaní.
Martinská teplárenská
Foto: SITA/Milo Fabian

Fond národného majetku SR v spolupráci s Ministerstvom hospodárstva SR a Ministerstvom financií SR majú teraz pripraviť návrh postupu privatizácie teplární v Bratislave, Trnave, Žiline, Martine, vo Zvolene a v Košiciach. Na základe návrhu by malo byť okrem predávaného podielu tiež známe, či na predaji teplární budú participovať aj samosprávy.

Predaj 100-percentného podielu teplárenských spoločností navrhovali vláde Fond národného majetku a ministerstvo financií. Podľa nich sa v súčasnosti odhaduje trhová cena teplárenských spoločností na úrovni 160 až 200 mil. eur. Podľa analýzy privatizácia nebude mať negatívny vplyv na cenu dodávaného tepla. „Cena je a bude aj naďalej regulovaná na základe pravidiel stanovených nezávislým orgánom, Úradom pre reguláciu sieťových odvetví,“ zdôraznili fond a ministerstvo financií. Spotrebitelia združení v asociáciách ako aj najsilnejšia opozičná strana Smer-SD však očakávajú, že po predaji teplární sa zvýši cena tepla minimálne o 20 %.

Záujem o privatizáciu teplárenských spoločností potvrdila pre agentúru SITA francúzska spoločnosť Dalkia. Na privatizácii šiestich najväčších teplárenských spoločností sa pravdepodobne zúčastnia aj Slavia Capital, Penta a nemecká spoločnosť MVV Energie, prostredníctvom svojej českej stopercentnej dcéry MVV Energie CZ. Energetický a průmyslový holding, ktorého akcionárom je aj J&T, svoju účasť v privatizácii nepotvrdil ale ani nevylúčil.

Predaj šiestich najväčších teplárenských spoločností sa nestihol realizovať počas druhej vlády Mikuláša Dzurindu pre predčasné parlamentné voľby v roku 2006. Nasledujúca vláda Roberta Fica predaj energetických spoločností zastavila. Teplárenské spoločnosti sa vtedy mali predávať viacerými spôsobmi. Dzurindova vláda nakoniec schválila predaj 51 % akcií priamo strategickému investorovi. Podľa fondu o teplárne pred piatimi rokmi prejavilo záujem 64 subjektov vrátane konzorcií a kvalifikovalo sa 30 uchádzačov.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Iveta RadičováJuraj MiškovRobert Fico