Kúpeľňový nábytok- ako ho vybrať a správne sa o neho starať?

15. februára 2017
Kúpeľňový nábytok- ako ho vybrať a správne sa o neho starať?

Kúpeľňový nábytok sa vyrába tak, aby odolal náročnejším podmienkam, napriek tomu nie je nezničiteľný.

Začína sa už pri nákupe

Keď jednotlivé diely nábytku dobre pasujú, nebudete v budúcnosti riešiť potenciálne netesné spoje (prienik vody, prachu). Je teda výhodné kupovať nábytok už zmontovaný, pretože výrobca postráži presnosť pravých uhlov alebo lícovanie dielcov. Dôležité je aj prevedenie hrán.

Voda, vlhko, teplo

Pokiaľ má kúpeľňový nábytok certifikát o vodotesnosti, už tým výrobca deklaruje jeho kvalitu. Nemá však dlhodobo byť vystavený vlhkosti. Keď ho postriekate vodou napríklad pri sprchovaní, čo najskôr ho utrite do sucha. A po kúpeli alebo sprche miestnosť vyvetrajte. Eliminovať kontakt nábytku s vlhkosťou od zeme sa dá aj jeho inštaláciou – ukotvením na stenu alebo postavením na nôžky.

Vadí tiež dlhodobé pôsobenie tepla (kúrenie v blízkosti nábytku alebo priamy horúci vzduch z fénu), tu však veľa záleží na použitom lepidle

Starostlivosť 

Základ nábytku je väčšinou z MDF, prípadne LTD dosky, ale môže byť aj z masívu, ktorý by mal byť špeciálne ošetrený, aby sa zamedzilo prenikaniu vlhkosti do dreva a tým jeho napučaniu.

Povrchovo sa opatruje fóliou alebo lakom, používa sa aj lamino, akrylát, sklo. Ani jeden z týchto materiálov nepotrebuje extra údržbu. Na bežné nečistoty platí jemná handrička a voda s mydlom (len u lesklých povrchov na záver ešte leštenka). Alebo zvoľte špeciálne čističe doporučované výrobcom alebo ekologicky šetrné výrobky.

Čo by ste mali vedieť:

  • Pomocou antistatických prípravkov zbavíte nábytok prachu a nečistôt a súčasne zamedzíte ich ďalšiemu usadzovaniu.
  • Na kúpeľňový nábytok lakovaný vo vysokom lesku nikdy nepoužívajte čistiaci materiál obsahujúci alkohol, pretože by mohlo dôjsť k narušeniu povrchovej úpravy
  • Rovnako nepoužívajte abrazívne čistiace prostriedky. Takéto radikálne čistenie vydrží asi len lamino. U lesklých akrylátových povrchov sa dajú drobné škrabance opraviť aj po domácky.
  • Pozor tiež na to, že povrchy čistené prípravkami s abrazívami môžu časom zmatnieť.
  • V prípade ťažšie odstrániteľných škvŕn ako napríklad zaschnutý lak na nechty odporúčam použiť bezacetónový odlakovač. Pokiaľ máte fóliované či akrylátové dvierka od kvalitného výrobcu, nemusíte sa tohto odlakovače báť.
Páčil sa Vám článok?
reklama:
reklama:
Komentáre