Morenie dreva zvýrazní krásu jeho štruktúry

Morenie dreva
zdroj: gettyimages.com

Morenie dreva nie je náročnou záležitosťou, no vyžaduje si pozornosť a trpezlivosť. Zvýraznenie prírodnej kresby dreva a súčasne zmena jeho farby sa totiž riadi špecifickou úpravou, ktorá si vyžaduje precíznu prácu. Morením sa povrchy rozžiaria, nerovnosti vyrovnajú a typická štruktúra vytvorí vytúžený dizajn. No v prípade nedbalosti to nemusí platiť…

...

Morenie dreva postup:

  • v prípade obnovenia starého dreva odstráňte pôvodný náter (brúsnym papierom alebo elektrickými kotúčovými brúskami)
  • proces odstraňovania starého náteru môžete urýchliť napríklad „odstraňovačom náterov“, ktorý je zmesou organických rozpúšťadiel a funguje tak, že pôvodná farba „napučí“, následkom čoho je možné jednoduché zoškrabanie špachtľou (pozor na zloženie, obsah vosku znižuje priľnavosť nového náteru)
  • vlhkou handričkou zotrite prebytočný prach a nečistoty
  • drevo by malo byť suché a s hladkým povrchom – iba tak dosiahnete požadovaný výsledok
  • morenie dreva proti škodcom je dôležitým krokom v tomto procese – citlivosť voči biologickým organizmom je totiž pomerne vysoká, a preto je dôležitý preventívny ochranný náter
  • ak bolo drevo napadnuté, napríklad červotočom, použite insekticídne likvidačné napúšťadlo (ďalej už nebrúsite)
  • trhliny či iné povrchové nerovnosti prekryte tmelením, ktoré vykonáte postupne, aby došlo k rovnomernému stvrdnutiu tmelu – pozor aj na jeho farbu (tmelené miesta po zaschnutí prebrúste, v prípade potreby odmastite)
  • vykonajte samotný proces morenia, náter nanášajte dovtedy, kým je ho drevo schopné prijať (farebná škála je rozmanitá, no pokojne si môžete vybrať aj morenie dreva na bielo)
  • lakovanie – transparentný lak zabezpečí ochranu dreva a predĺži jeho životnosť

Pozrite si tieto moridlá na drevo:

Ako nanášať moridlo?

  • Štetcom (prípadne hubkou) – jednoduchý a spoľahlivý spôsob morenia dreva, ktorý si však vyžaduje pozornosť rovnomerného rozotrenia náteru. Ak by sa totiž moridlo nedostalo všade, povrchová úprava by pôsobila nedokonalým dojmom.
  • Striekaním – ideálna metóda pre nanášanie moridla na malé aj väčšie plochy. Treba však počítať s tým, že jeho spotreba bude o niečo vyššia.
  • Namáčaním – tento spôsob nie je typický pre domáce použitie (iba ka pre malé predmety, kvôli spotrebe). Využíva sa pri nadrozmerných kusoch a pri ich veľkom počte, napríklad pri morení dreva na krov. Výhodou je, že moridlo sa dostane aj do inak ťažko prístupných miest a škár.

Morenie dreva olejom

Olej je kvapalinou rastlinného alebo živočíšneho pôvodu, ktorá má nepostrádateľné miesto v gastronómii. Rovnaké miesto si držia aj motorové oleje v oblasti automobilového priemyslu. S použitým olejom to však už nie je taká sranda, no predsa sa nájde spôsob jeho využitia…

Použitý motorový olej je síce typický svojím zápachom, no pravdou je, že náter na drevo ním vykonaný má trvácnu ochranu. Hodí sa na záhradný nábytok, pergoly, terasy či ploty. Aj keď chráni proti UV žiareniu či vlhkosti, postupne stráca na sile ochrany, až sa jeho účinok úplne vytratí. Opakovaný náter je teda po čase nutnosťou.

Obnovovať staré nátery olejmi je síce lacnou záležitosťou, no treba sa na to pozrieť aj z hľadiska „straty času“. Neoplatí sa predsa len siahnuť po moridle, ktoré zachováva kvalitu nábytku a zaručuje mu tak dlhú životnosť a vám spokojnosť? Navyše, nie každý má odvahu na to, aby natrel masívny nábytok motorovým olejom…

V tejto súvislosti by vás mohlo zaujímať: