Nie je kameň ako kameň

17. februára 2017
Nie je kameň ako kameň
Kvalita a cena. To sú aspekty, ktoré riešime najčastejšie. Pred výberom pracovnej dosky, ktorá je pre nás tá pravá, musíme zvážiť ešte rad ďalších aspektov. Kameň je luxusným a nadčasovým riešením a pri každodennom používaní je v porovnaní s laminátom alebo drevom oveľa odolnejší. V ponuke kuchynských a interiérových štúdií nie je len prírodný kameň, ale aj jeho alternatívy – umelý (akrylát) a tvrdený (technický) kameň. A nie každý z nich spĺňa všetky predstavy o “pevnosti ako skala”. Možno budete prekvapení ale ani prírodný kameň nie je tak pevný a odolný.

Citlivá príroda

Prírodný kameň je luxusný materiál, ktorý bezpochyby ponúka dlhú životnosť. Avšak nie každý typ kameňa sa hodí do kuchyne. Napríklad mramor , ktorý je veľmi populárny v kúpeľniach, je do kuchýň nevhodný. Je veľmi krehký, trpí veľkou pórovitosťou povrchu, a teda vysokou nasiakavosťou. Preto je menej odolný proti vzniku ťažko odstrániteľných škvŕn od farbiacich potravín (šťavy z ovocia a zeleniny, čaj, červené víno, káva a iné.) Pri náraze ťažkého predmetu môže časť prasknúť alebo sa odlúpnuť. Čiastočne tomu možno zamedziť pravidelnou impregnáciou profesionálnymi prostriedkami (podľa intenzity využívania kuchyne aspoň raz za pol roka). Vytvorí sa tak paropriepustná vrstva, ktorá bráni prepúšťanie tekutín, a kameň tak môže stále dýchať. Rovnako tak nečistoty sa musia odstraňovať iba odporúčanými prostriedkami, ktoré nepoškodia impregnáciu ani kameň.
 

Nedostatky prírodného kameňa rieši tvrdený kameň

Tvrdený kameň je materiál, ktorý je z viac ako 90% tvorený prírodnými materiálmi, predovšetkým vysoko kvalitným kremeňom a žulou. Tie sú rozdrvené, doplnené potrebnými farebnými pigmentmi, prípadne zrkadlovými a sklenenými črepmi pre efekt odleskov u rady Starlight, a následne vytvrdený polyesterovou živicou. Na rozdiel od prírodného kameňa, disponuje tvrdený kameň oveľa väčšou tvrdosťou, odolnosťou proti poškriabaniu a nízkou nasiakavosťou. Vďaka tomu vám doska vydrží veľa rokov a udržíte ju hygienicky čistú a zdravotne nezávadnú. Veľkou výhodou tvrdeného kameňa je, že má homogénnu štruktúru a vďaka svojej farebnej stálosti na doske nie sú poznať žiadne napojenia alebo nie sú viditeľné žiadne estetické vady. A aj napriek tomu si uchováva prírodný vzhľad a dokonca niektoré odtiene tvrdeného kameňa v mramorovom dizajne od prírodného mramoru na prvý pohľad nerozoznáte. Okrem toho ponúka oveľa pestrejší výber farebného prevedenia.

Umelý kameň

Pre výrobu kuchynských dosiek sa často používa aj umelý kameň . Ten je vyrobený z prírodných minerálov a čistého akrylového polyméru. Je neporézny, a teda rovnako ako tvrdený kameň hygienický a ľahko udržiavateľný. Ani na ňom sa nemusíte báť viditeľných škár a rovnako ako u tvrdeného kameňa môžete vyberať z radu farebných prevedení. Rozdielom však je nižší obsah prírodných materiálov a väčšie množstvo živice. To prináša vyššiu mäkkosť a teda vyššiu tvárnosť (spracovatelia z neho ľahko vytvoria aj atypické tvary), ale tiež bohužiaľ malú odolnosť proti poškriabaniu, ktoré je na niektorých farebných odtieňoch veľmi viditeľné a ťažko ho zakryjete. Poškodenie sa dá zbrúsiť, ale taká oprava vyžaduje odbornú firmu, čo predstavuje ďalšie náklady navyše. Vzhľadom k väčšiemu podielu živice tiež horšie znáša rýchle zmeny teplôt. Takže zabudnite na odloženie horúcej panvice.
Pracovná doska je najexponovanejším, a najdôležitejším miestom každej kuchyne a je to na vašom rozhodnutí aký materiál zvolíte.
Páčil sa Vám článok?
reklama:
reklama:
Komentáre