Pri výbere obkladov či dlažby do kúpeľne dbáme na krásu aj bezpečnosť

18. júla 2016
reklama:
Pri výbere obkladov či dlažby do kúpeľne dbáme na krásu aj bezpečnosť
reklama:

Vysoká protišmykovosť znižuje riziko úrazu na hladkom vlhkom povrchu. Odolnosť proti opotrebeniu zase zvyšuje pravdepodobnosť, že obklady a dlažba zostanú v pôvodnej kondícii dlhú dobu. Výrobcovia keramiky do interiéru sľubujú životnosť až 20 rokov.

Tiles in large bathroom.jpg

Pozor na šmyk

Počas sprchovania sa niekedy oprieme o hladkú stenu, z vane vystupujeme na mokrú podlahu  a riziko pošmyknutia je tu! Preto do kúpeľní volíme keramiku so špeciálnou protišmykovou glazúrou alebo s reliéfom.

Protišmykové dlažby pre chôdzu aj na boso majú označenie A, B a C. Pritom A je základná a C najvyšší stupeň protišmykovosti. Do kúpeľne stačí stupeň B.

V domácnosti s deťmi a seniorov podporíme bezpečnosť povrchov protišmykovými páskami na podlahe aj na stenách. Osoby s pohybovým handicapom uvítajú záchytné madlá okolo vane a vedľa umývadla.

Opotrebenie 

Povrchové opotrebenie glazúry súvisí so životnosťou dlaždíc aj obkladačiek. Oteruvzdornosť je daná normou, ktorá delí glazované keramické materiály do skupín PEI 1 až PEI 5. Čím je stupeň PEI vyšší, tým je výrobok odolnejší.

Pri podlahe záleží na frekvenciách pohybu osôb. Do bežných kúpeľní a na WC obvykle stačia dlaždice so stupňom PEI 2. (Pre porovnanie – najvyššiu päťku výrobcovia odporúčajú pre dlažbu pri vstupe do domu .)

Bathroom_tiles.jpg

Tvrdosť keramiky sa často zamieňa za stupne oteru. Oplatí sa k nej prihliadať kvôli možnému pádu ostrého a ťažkého predmetu na zem, čo hrozí skôr v kuchyni ako v kúpeľni. Stupnica tvrdosti sa pohybuje od 1 do 10, kedy najvyšší znamená najtvrdšie.

Kvalitné dlažby majú tvrdosť medzi 6 a 9. Táto hodnota sa udáva u spekaných dlažieb. Čím hrubšie dlaždice, tým väčšia pevnosť – tenšie ako 8 mm môžu časom popraskať, a to aj v prípade kvalitného položenia.

Veľkosť a farby

Malým kúpeľniam svedčí obklad a dlažba veľkých formátov (45 x 45 cm aj väčšie), ktoré priestor opticky zjednocujú. Pomôžu aj svetlé pastelové farby a zjednotenie s odtieňom škár.

Opticky rozširujú povrchy s metalickými odleskami a leskom. Naopak tmavšie sýte farby, mozaiky, farebné deliace prvky, malé rozmery dlaždíc aj obkladačiek (30 x 30 cm a menšia) priestor členia a tým ho zmenšujú.

Luxurious marble tiles in the bathroom design ideas.jpg

Pri výbere dlažby a obkladov dbáme na to, aby sa kúpeľňa čoskoro neokukala a jej vzhľad šlo ľahko obmieňať. Biele a svetlé jednofarebné steny aj podlaha umožňujú maximálnu voľbu pri výbere farebných doplnkov, ktoré nie je až také ťažké striedať -napríklad uteráky, dózy na kozmetické a hygienické prostriedky, vešiaky, zrkadlá, police.

Počas manipulácie alebo neskôr pri užívaní sa môže dlažba a obklad poškodiť, preto výrobcovia odporúčajú kúpiť spravidla až o 10% materiálu viac

Páčil sa Vám článok?
reklama:
reklama:
Komentáre