Ako pripraviť pôdu na ďalšiu sezónu

25. októbra 2016
Ako pripraviť pôdu na ďalšiu sezónu

Rytím, hnojením alebo mulčovaním. Cez zimu si odpočinú a naberú silu na ďalšiu sezónu.

Ani s jeseňou práce na záhrade nekončia.  Prídu na rad rýle a hrable. Zemi je potrebné vrátiť živiny a dopriať odpočinok, ktorý si zaslúži. 

Pile of fall leaves with fan rake on lawn

Ryť, alebo nerýpať?

Rýľovanie záhonov má svoje dôvody a pravidlá. Rytím sa pôda obrába, prevzdušňuje, zarývajú sa do nej nové živiny (napríklad hnoj alebo pokosená tráva). To je dôležité predovšetkým v prípade ílovitej pôdy. Pravidelné jesenné rytie tiež obmedzuje výskyt škodcov v záhonoch – napríklad slimáci  kladú svoje vajíčka práve do zeme.

Stretnúť sa ale môžete aj s názorom, že rytie pôde zase toľko neprospieva, pretože narúša pôdnu rovnováhu a vyváženosť pôdnych organizmov. Podobné názory k nám prenikajú napríklad z Francúzska.

Keď sa rozhodnete záhony nerýpať, je potrebné zbaviť sa buriny. Prácu vám uľahčia rycie vidly.

Záhony je vhodné opatriť buď zeleným hnojením (na to je už v priebehu jesene neskoro), alebo im dopriať poriadnu vrstvu mulču, napríklad posekanej trávy alebo kompostu. Vrstva by mala byť vysoká zhruba päť centimetrov. Tento spôsob mulčovania priláka dážďovky, ktoré pôdu prevzdušnia. Záhradkárčenie bez rytia obstojí predovšetkým u ľahšej pôdy, u ílovitej a ťažkej zeminy sa bez rýlu pravdepodobne nezaobýdete.

4 prepare the hole.jpg.size_.custom.crop_.710x650.jpg

Hnoj aj posekaná tráva

Ak zostanete u tradičného obhospodarovania záhonov, teda budete rýpať, pripravte si maštaľný hnoj alebo poslednú posekanú trávu, ktoré do záhonov zaryjete. Pozor si dajte na prehnojenie záhonov – zelenina potom neprospieva dobre, skôr živoria, než rastú.

Už na jeseň by ste preto mali vedieť, na aké miesto budete vysievať zeleninu obľubujúcu prehnojenú pôdu, a kam prídu plodiny, ktoré toľko živín nepotrebujú. Všeobecne platí, že na meter štvorcový záhonu stačí jeden až dva kilogramy hnoja. Hnojením doprajete pôde dusík, fosfor a draslík.

Podobné živiny dostáva pôda aj v prípade, keď sa v nej rozkladajú rastlinné zvyšky. Do záhonov preto môžete zaryť aj zdravé časti zeleninových zvyškov, lístie, rozdrvené vetvičky.

Yvw1004242.png

Ako na pohodové rytie záhonov

Rytie záhonov je skvelý telocvik. Pretiahnete si celé telo na čerstvom vzduchu. Predpokladom úspechu je kvalitný rýľ. Lacné plechové rýle môžete ľahko zlomiť.

Ešte pred samotným rytím odstráňte z pôdy zvyšky po zbere a burinu. Najlepšie sa ryje v čase, keď pôda nie je príliš vyschnutá ani mokrá. Pokiaľ sa rozhodnete zaryť do pôdy živiny (hnoj, pokosenú tráva, lístie a podobne), najskôr hnojivo alebo kompost rozhoďte po záhone a potom ryjte v riadkoch.

Pri rytí si chráňte bedrovú chrbticu, nabraný zeminu nikdy neťahajte chrbtom.

Otočenú zeminu môžete rozbiť rýľom na menšie hrudy. Zhruba týždeň nechajte zrýľované záhony odpočinúť. Potom vezmite hrable, pôdu našuchorte a uhlaďte. Nakoniec môžete ešte pridať slabú vrstvu kompostovanej zeminy a jemne ju hrabľami zapracovať do pôdy.

Cez zimu sa hnoj, tráva, lístie alebo kompost, ktoré ste do zeme zaryli, rozložia a živiny sa vstrebú do pôdy. Na jar pôdu len rozhrabete a môžete siať.

Páčil sa Vám článok?
reklama:
reklama:
Súvisiace príspevky
Komentáre