Kde a kedy sa hodí kameň v interiéri ?

17. apríla 2016
Kde a kedy sa hodí kameň v interiéri ?

Každý kameň má inú štruktúru, farbu aj vlastnosti, preto pri výbere do vášho interiéru vám najlepšie poradí odborník.

Kameň je prírodný materiál, a každý kus je svojim spôsobom originál. Ako celok pôsobí kamenná dlažba jednotne (pokladá sa bez škár), ale v detailoch má rôznu kresbu aj štruktúru. Kamenné podlahy a obloženie sú veľmi odolné. Nebojte sa toho žeby kameň bol studený. Spoločne s keramickou dlažbou je ideálnym typom podláh pre podlahové vykurovanie, pretože má nízky tepelný odpor. V poslednej dobe je na podlahy veľmi obľúbený travertín, avšak výber je oveľa širší – napr. Bridlica, kremenec, vápenec, pieskovec, čadič …

Obývačka

V obývacej izbe sa najčastejšie používa dekoratívny kamenný obklad stien, no nemusíte sa vyhýbať ani kamennej podlahe. Vďaka podlahovému kúrenie bude v zime kameň príjemne teplý, navyše je v rodinných domoch trendom podlaha z jedného materiálu, ktorá prechádza cez všetky miestnosti od predsiene cez chodbu, kúpeľňu, toaletu, kuchyňu až do obývačky.

Kvôli údržbe použite radšej svetlejší kameň, na tmavej podlahe bude vidieť každý vlas či chlp ak máte zvieratko. Veľmi trend sú kamenné steny za televízorom. Odolnejší kameň vyberajte v prípade obloženia krbu, aby sa nezadymil – napríklad tmavú žulu alebo mramor.

Stone 1 628x356.jpg

Kuchyňa

Do kuchyne sa kameň hodí kvôli tomu, že ide o veľmi tvrdý a odolný materiál. Používa sa na podlahy aj na kuchynské dosky. Kameň možno v kuchyni použiť aj ako ochranu múru za pracovnou plochou, len musíte zvoliť taký, ktorý nenasiakne škvrny a mastnotu. Pieskovec je najviac pórovitý, takže absorbuje všetky striekance od oleja a podobne takže nie je vhodný. Odborníci do kuchyne odporúčajú žulu a prípadne ako dekoráciu mramorovú mozaiku – s tým, že prejde impregnáciou. Keď je kameň vyleštený a naimpregnovaný, je z neho uzavretý a nenasiakavý materiál.

Kamenné pracovné dosky s impregnáciou sú zároveň odolné proti vysokým teplotám, ale krájať priamo na nich sa neodporúča.

D077d8026c28fb47617bbec3033aa1f0.jpg

Kúpeľňa

Obklady v kúpeľni by mali byť z nenasiakavého kameňa alebo musia byť impregnované, rovnako ako v kuchyni. Dobrým materiálom je stále mramor, ktorý má veľkú variabilitu odtieňov i žilkovanie, alebo travertín. Novým trendom do kúpeľní je kamenné obloženie vane či pultu pod umývadlami z podsvieteného onyxu.  Do kúpeľne prírodný kameň môžete použiť bez obáv, kam by mala byť použitá radšej keramická alebo sklenená mozaika, sú parné kabíny, pretože sa v nich používa soľný kúpeľ a soľ s prírodným kameňom reaguje.

Contemporary bathroom.jpg

Umelý kameň

Ak vás oslovil vzhľad niektorého zo vzácnych luxusných kameňov, je rozhodne ekonomickejším variantom staviť na jeho imitáciu. Vedľa ceny je výhodou umelého kameňa nižšia hmotnosť, preto je možné ho využiť aj na sadrokartónové priečky alebo na zateplenú fasádu. Umelý kameň sa vyrába z odolného betónu a je od prírodného na nerozoznanie, často imituje bridlicu, opuku, štiepaný mramor, pieskovec, ale aj iné materiály. Je stálofarebný a mrazuvzdorný a môžete ho použiť na podlahu i obklad stien, v interiéri rovnako ako v exteriéri.

Páčil sa Vám článok?
reklama: