Zatočte s burinou v trávniku!

6. júna 2017
Zatočte s burinou v trávniku!

Záhradkári považujú za svoju pýchu hustý zelený trávny koberec.

Ako treba účinne bojovať s burinou?

Čo všetko vlastne burina je?

Všeobecne môžeme za burinu považovať všetky rastliny, ktoré v trávniku nemajú čo robiť a rušia jeho homogenitu. Teda také rastliny, ktoré považujeme za nežiadúce, a nie sú obsiahnuté v pôvodnom trávnom poraste.

Čo môžete považovať za burinu? Hlavne rastliny ako púpava lekárska čiže púpava, pichliač čiže bodliak, skorocel, sedmokráska obyčajná, žihľava dvojdomá, pýr plazivý, hviezdica prostredná, a ďalšie.

4b1c37.jpg

 Prevencia je dôležitou súčasťou boja s burinou

Keď už vám v trávniku vyráža burina, je na boj s ňou trochu neskoro. Dôležitá je prevencia. Snažte sa o to, aby burina vo vašom trávniku nemala šancu vyklíčiť. Ako na to? Existuje niekoľko zásad:

  • Snažte sa vyčistiť hlinu od buriny ešte pred výsevom trávnika. Využite k tomu neselektívne herbicídy.
  • Zvoľte si optimálny termín pre vysievanie trávnika.
  • Kúpte si kvalitné osivo. Podstatná je jeho čistota (musí byť bez ďalších prímesí) .
  • Snažte sa o vytvorenie kvalitného hustého porastu: Trávnik pravidelne prihnojujte a koste. Burina bude mať menšiu šancu.
  • Hneď obnovujte prázdne a poškodené miesta trávnika.

20160111170219 lawn grass cut mow.jpeg

 Čím ničiť burinu v trávniku?

Ak nestačí prevencia proti burine a napriek všetkej snahe nejaká vyrastie, nezostáva než sa pustiť do boja . Zbraňou sa stanú herbicídy, ktoré sa delia na neselektívne a selektívne.

  • Neselektívnymi herbicídmi zničíte už urastenú burinu v miestach, kde si chcete vytvoriť kvalitný trávnik. Vykonáte postrek a po ňom počkáte ešte minimálne 14 dní. Potom môžete pripraviť pôdu. Patria sem: Roundup (tiež nazývaný Randap), Glyfoklasik. Dominátor, …
  • Selektívnymi herbicídmi bojujete s burinou, ktorá rastie v už založenom trávniku. Selektívna sa im hovorí preto, že ničí len niečo: hlavne dvojklíčnolistové buriny, ale trávu nechávajú na pokoji. Ideálne je urobiť postrek priamo na listy za suchého počasia, kedy to vyzerá, že aspoň 4-6 hodín nehrozí dážď. Ošetrenú trávu nekoste skôr ako po týždni, lepšie ale po dvoch týždňoch. 

Hubenie prebieha jednoducho: Rastlina do seba vstrebe účinnú látku a uschne

Okrem chemických herbicídov sa vám ale bude hodiť mať vo svojej záhradníckej výbave mechanický vytrhávač buriny . Pokiaľ máte sem tam niekde jednu púpavu, je zbytočné kvôli tomu aplikovať herbicídy.

Kedy treba čistiť trávnik?

Najlepší čas pre ničenie buriny je v máji a v júni . Vtedy je dostatočné teplo, aby prípravky boli maximálne účinné, a trávnik je urastený. Vyberte si pekné slnečné počasie za úplného bezvetria. Nikdy by to nemalo byť v čase, keď sa chystá na dážď, pretože by došlo k odplaveniu a spáleniu iných rastlín alebo minimálne na zriedenie a zníženej účinnosti.

 Ako ničiť burinu?

Väčšina prípravkov je vo forme postreku alebo peny, a preto sa nanášajú pomocou záhradných postrekovačov. Vďaka tomu sa dostanú len tam, kde sú potrebné.

 

Páčil sa Vám článok?
reklama:
reklama:
Komentáre