Zimná záhrada v teple domova

Zimná záhrada v dome
zdroj: gettyimages.com

Relax v kombinácii záhradničenia – zimná záhrada má viaceré možností využitia. Okrem iného rozširuje aj obytný priestor domu a spríjemňuje ho svojím „zariadením“. Ideálne je zakomponovať ju do návrhu novostavby, no problémom nie je ani dodatočná prístavba.

...

Zimná záhrada svojpomocne?

Existujú dva základné varianty poňatia konštrukcie zimnej záhrady. Môže ju tvoriť napríklad kombinácia tehál či kvádrov s veľkými sklenenými oknami alebo kvalitná kovová konštrukcia s presklenými či lexanovými tabuľami. Mnohé typy sa vyrábajú v podobnom prevedení ako krycie systémy bazénov.

Do realizácie takéhoto projektu by sa mali púšťať len skutoční odborníci a majstri „od fachu“. Množstvo skla a ťažkých materiálov totiž pri neodbornej manipulácii môže spôsobiť katastrofu… Aby ste sa jej vyhli, vsaďte na prácu profesionálov. Váš návrh a ich zručnosti vytvoria požadovaný efekt bez zbytočných problémov. Veľká zimná záhrada totiž vyžaduje aj posúdenie od statika.

Zimná záhrada na terase

Ak patríte medzi ľudí, ktorí plánujú svoju terasu zaskliť a vytvoriť z nej miesto nielen na letné sedenie, zbystrite. Tento projekt si vyžaduje dokonalé premyslenie čo sa dizajnu týka, ale tiež správneho a praktického fungovania. Hovoríme najmä o vykurovaní, tienení počas horúcich letných dní a v neposlednom rade o samotnej údržbe.

Aby sa zimná záhrada stala harmonickou aj estetickou súčasťou domu, vyberajte materiály konštrukcie tak, aby s domom ladili a netvorili kontrast ani s rámami okien a dverí. Tie musia byť zároveň pevné, pretože sú vystavené rôznym tlakom. Hliníkové, plastové aj drevené profily – stretnete sa s rozmanitou ponukou.

Zimná záhrada a vykurovanie

Aj zimné lúče slnka môžu byť zdrojom tepla. Ak chcete týmto spôsobom ušetriť na vykurovaní, musíte naopak investovať do kvalitného zasklenia, ktoré zabráni jeho únikom. Nadmerná vlhkosť a kondenzácia pár je v prípade zimných záhrad častým problémom. Podlahové konvektory pozdĺž okien ju môžu eliminovať, rovnako tiež inštalácia podlahového kúrenia. 

V zimných záhradách vzniká tzv. skleníkový efekt. Ten spôsobuje, že časť tepelného žiarenia už nepreniká naspäť von a zvyšuje tak teplotu vzduchu v interiéri. Ak uprednostníte za sklom príjemné posedenie pred „rastlinnou džunglou“, aj oheň sálajúci z moderných krbových kachiel v kombinácii ratanového nábytku zútulní priestor. Pozor však na kvalitné odvetrávanie.

Niekoľko rád a tipov

  • optimálna orientácia je smerom na juh
  • vyvarujte sa zbytočných výklenkov, iba predražia rozpočet
  • zvoľte si bezpečnostné sklo na strechu zimnej záhrady, inak postačí aj dvojsklo – trojsklo by mohlo vzhľadom na veľké rozmery preťažiť nosné profily (ak sa nechystatáte vykurovať, postačí aj polykarbonát)
  • nepodceňte sklon strechy – minimum je 10°, no pre zabránenie zhromažďovania vody je ideálne použiť 20° a viac (poslúžia aj žľaby)
  • tienenie je vhodné zakomponovať kvôli horúcim letným dňom – ponúka sa možnosť roliet aj vonkajších žalúzií
  • čo sa týka vetrania, realizuje sa prostredníctvom výklopných či posuvných okien a dverí, zásuvnou strechou alebo mikroventilačnými klapkami – aj klimatizácia stojí za zváženie
  • keramická dlažba je najvhodnejšia, pretože funguje ako tepelný akumulátor
  • uzavretie zimnej záhrady od zvyšku interiéru zabráni negatívnemu ovplyvňovaniu interiérovej klímy

V tejto súvislosti by vás mohlo zaujímať: